Zgaga

zgagaMoja wizja ciąży, sprzed faktycznej ciąży, zagnieżdżona i podkarmiona dzięki uprzejmości mediów wizualnych: Łąka pełna kwiatów (Ja boso w zwiewnej sukience, z wiatrem we włosach) , głaskam brzuszek (Malutki, bez rozstępów) i gapie się na wschody słońca … ???
Czemu kurna nie dadzą reklamy o macierzyństwie i pieczeniu w klatce piersiowej i za mostkiem? Wyobrażasz sobie przyszłą mamę na łące, kwiaty we włosach, delikatna muzyka i …zgaga…. Mało jednak pociągające… Żaden wschód słońca ani kiecka by tego nie udźwignęła

Powrót na ziemię….

Rzeczywistość zgagowa wygląda następująco:
Za zagę odpowiedzialne są hormony, a dokładniej Progesteron, który rozluźnia mięśnie gładkie powodując osłabienie zastawki wejściowej żołądka. W rezultacie powoduje to przedostawianie się treści żołądkowej do przełyku. Dodatkowo, rosnący brzuszek zaczyna uciskać żołądek i przeponę, a nawet je przemieszczać. … Sytuację pogarsza niewłaściwą dieta, leżenie na wznak, palenie papierosów i pochylanie się do przodu… TADAAAM !!! Naukowo udowodnione, że warunki sprzyjają zadomowieniu się i rozkwitowi zgagulca…
Są sposoby, które mogą dać ulgę i pomóc pozbyć się towarzyszki zgagi chociaź na chwilę:
Jedz często i mało… nie przejadaj się! Pamiętaj również żeby nie jeść w pośpiechu. Staraj się spożywać ostatni posiłek około 2 godziny przed pójściem spać.
Noś luźne ubrania nie uciskające brzuszka.
Unikaj pokarmów wzmagających zgagę tj. gorących, pikantnych, tłustych, kwaśnych, kawy, czekolady (), herbaty, napojów gazowanych (w sumie to mało co zostało…)
Pij herbatę z imbiru, mniszka lekarskiego.
Doraźnie pomogą migdały (nie solone!!!!! Po solonych ma się hiperzgagę)
Są środki farmakologiczne, które po konsultacji z lekarzem można zażywać nawet w ciąży (teraz słyszymy śpiew chóru anielskiego)

M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *