POMYŚL O SWOICH PLECACH część 1

Ogromnie cieszy mnie to, że na zajęciach Zdrowy Kręgosłup pojawiają się nie tylko osoby z dolegliwościami, a także profilaktycznie-osoby z siedzącym trybem pracy i wyczynowi sportowcy. To świadczy o tym, że świadomość jest coraz większa! Dziś parę słów o tym, jak na co dzień powinniśmy zabezpieczyć swoje plecy.

Na stan naszego kręgosłupa wpływa wiele czynników: miejsce pracy, stres, waga, ale przede wszystkim nawyki. Jeśli boli to warto zdawać sobie sprawę z tego, że przy utrzymujących się dłużej, nawracających bólach pleców, nasz mózg reaguje na najmniejsze bodźce bólowe i tworzy pamięć bólową, którą bardzo trudno „skasować”. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Kilka podstawowych informacji o codziennym funkcjonowaniu:

  1. PRAWDA O KRĄŻENIU GŁOWĄ – jeśli już je wykonujemy to należy je wykonywać ostrożnie, podczas krążeń zwężają się otwory międzykręgowe oraz naczynia krwionośne zaopatrujące głowę i mózg w krew i tlen. Konsekwencja może być ból i zawroty głowy, dolegliwości barków i drętwienie rąk.
  2. ZADBAJ O PRAWIDŁOWĄ POZYCJĘ STOJĄCĄ – ustaw się: mostek powinien być uniesiony do przodu i w górę, a głowa i kark powinny być odprężone. Miednicę powinniśmy ustawiać tak, żeby nie pogłębiać lordozy w odcinku lędźwiowym. Podczas wdechu pępek przesuwa się w stronę kręgosłupa.
  3. SCHYLAJ SIĘ I DŹWIGAJ Z TROSKĄ O PLECY – jeśli chcemy coś podnieść to ciężar powinien być dźwigany przez nogi, a nie przez plecy. Dlatego pierwsze powinniśmy kucnąć, a potem napiąć mięśnie pleców i brzucha, dopiero wtedy można podnieść ciężar.
  4. WYŚPIJ SIĘ – sen to ważny element życia, zapewnia nam regenerację. Podczas snu powinniśmy często zmieniać pozycje, żeby kręgosłup mógł odpocząć. Spanie na boku w pozycji embrionalnej (z lekko ugiętymi nogami) jest dla kręgosłupa idealne, bo zachowujemy wówczas naturalne krzywizny- esowate wygięcie.
  5. RUSZAJ SIĘ – maszerowanie, pływanie, taniec, biegi. Regularny ruch pomaga w zachowaniu sprawności, poprawia przepływ krwi i dotlenienie komórek. Terapia Ruchem jest najlepszym lekiem na „zasiedziałe” plecy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *